Terug naar nieuwsoverzicht

VVD-raadslid Jan Pronk onthult geboortepapieren van Nederland in de Haagse raadszaal

Raadslid Jan Pronk onthult geboortepapieren van Nederland in de Haagse raadszaalBegin 2020 diende Jan Pronk, raadslid van de Haagse VVD samen met HvdH/GDM, D66, CU en de PVV een motie in om een replica van het Plakkaat van Verlatinghe op te hangen in de raadszaal. De realisatie heeft een tijd op zich laten wachten door de Coronaomstandigheden, maar vandaag was het dan zover. Na korte toespraken van de burgemeester Jan van Zanen, initiatiefnemer Jan Pronk en Det Regts (raadslid Haagse VVD) werd de prachtige kopie, vervaardigd door Rob Schippers, onthuld.

Het Plakkaat van Verlatinghe is een document ondertekend op 26 juli 1581 in de Staten Generaal van Holland waarbij Nederland de Spaanse koning Filips II afzet als hun heerser. Onder meer omdat hij het volk met harde hand onderdrukte, andersgelovigen vervolgde en de belastingen verhoogde. Het Plakkaat spreekt uit dat als een vorst, wat vandaag de dag gezien mag worden als de regering, de belangen van het volk niet dient, het volk het recht heeft om in verzet te komen en de heerser(s) af te zetten. De burgemeester ging in op het historische belang van het Plakkaat, dat een heel belangrijke stap was in het proces dat uiteindelijk leidde tot het ontstaan van Nederland als zelfstandige staat. Initiatiefnemer Pronk noemde het de eerste onafhankelijkheidsverklaring in de wereldgeschiedenis en daarmee de geboorteakte van ons land en merkte op dat het Plakkaat later als voorbeeld heeft gediend voor onder andere de Declaration of Independence van Amerika. Het historische belang van het document is daarmee niet te onderschatten. Det Regts gaf aan dat een plaats voor het Plakkaat in de Haagse raadszaal perfect aansluit op Den Haag als internationale stad van vrede en recht, omdat we het plakkaat ook kunnen zien als een vroege mensenrechtenverklaring. Het Plakkaat van Verlatinghe is te bewonderen op het stadhuis in de ruimte tussen de raadszaal en de foyer.

Deel dit op social media