Terug naar nieuwsoverzicht

Oekraïners mogen hier werken, maar het gaat moeilijker dan verwacht

Oekraïners mogen hier werken, maar het gaat moeilijker dan verwacht

Veel gevluchte Oekraïners die hier worden opgevangen, willen graag aan het werk. Maar dat blijkt niet zo makkelijk als iedereen denkt. Gastgezinnen en werkgevers merken dat er nog weinig is geregeld op dat gebied, terwijl banen in de huidige arbeidsmarkt voor het oprapen liggen. ‘Als je hier wil werken, moet je je wel verstaanbaar maken.’

In Den Haag, waar veel Oekraïners zijn neergestreken, vangt de gemeente nu al zo’n 700 vluchtelingen op. De verwachting is dat er nog meer zullen volgen. Hoeveel er bij gastgezinnen zitten, weet de gemeente niet. Op dit moment hebben zich nog maar 200 mensen ingeschreven. In tegenstelling tot andere vluchtelingen mogen de Oekraïners, vanwege Europese afspraken, meteen aan het werk in ons land. Een tewerkstellingsvergunning is niet nodig. Veel werkgevers zijn daar wel blij mee vanwege de personeelstekorten in veel sectoren.

Verstaanbaar

Maar in de praktijk blijkt het toch nog erg lastig voor Oekraïners om hier meteen aan de slag te gaan, merkt de Haagse Helen. Zij biedt sinds enkele weken onderdak aan een Oekraïnse jonge vrouw. Een van haar buren heeft ook twee studentes in huis. Toen de meisjes hier aankwamen, gaven ze meteen aan dat ze graag wilden werken. Helen liep daarom bij wat restaurants binnen om te vragen of zij daar aan de slag konden, maar stuitte meteen op wat praktische problemen. De vrouwen spreken namelijk geen Nederlands en beperkt Engels. ,,En als je hier wil werken, moet je je wel verstaanbaar maken.’’

“Zo’n 70 procent van deze mensen is nooit in het buitenland geweest

Helen vreest dat het taalprobleem bij veel Oekraïnse vluchtelingen een probleem wordt bij het zoeken naar werk. ,,Zo’n 70 procent van deze mensen is nooit in het buitenland geweest.’’ De jonge vluchtelingen moeten zich ook inschrijven in Den Haag en een BSN-nummer hebben. Maar ook dat is niet even snel gebeurd, ervoer Helen. ,,Het systeem was er nog niet klaar voor, tenminste in ons geval niet. Ik weet niet hoe het nu is.’’

Taalcursus

Helen begrijpt overigens wel dat het voor gemeenten ook niet makkelijk is. ,,Er komt ineens veel op ze af.’’ Maar op dit moment is er nog wel heel veel onduidelijk, merkt ze. Zij hoopt dat dat snel verandert, gezien het feit dat er nog veel mensen vanuit de Oekraïne deze kant op komen. De Haagse gastgezinnen hebben ondertussen hun Oekraïnse gasten, met behulp van crowdfunding, alvast ingeschreven voor een Engelse taalcursus. ,,Om zo hun mogelijkheden te vergroten.’’

VVD-raadslid Alexander Roep vindt dat Oekraïners, die gevlucht zijn voor oorlog en geweld, de tijd moeten krijgen om op adem te komen en te acclimatiseren. Maar hij is er ook van overtuigd dat werk hen structuur kan bieden. Meerdere gastgezinnen en werkgevers hebben zich al bij hem gemeld met de vraag of en waar Oekraïners zo snel mogelijk aan de slag kunnen. Het raadslid wil dat de gemeente dit faciliteert.

“Volgende week kunnen we opschalen naar zo’n 300 en een week later zo’n 550 inschrij­vin­gen per week”

Volgens de gemeente Den Haag zorgde de komst van deze nieuwe groep vluchtelingen de afgelopen weken voor extra druk op de dienstverlening.  ,,We verwachten dat deze druk vanaf nu zal afnemen omdat er nieuwe medewerkers starten. Volgende week kunnen we opschalen naar zo’n 300 en een week later zo’n 550 inschrijvingen per week, omdat er dan meer capaciteit is’’, vertelt een woordvoerder.

Gemeentemedewerkers voeren nu volgens haar op locaties voor langdurige opvang gesprekken met Oekraïners om te kijken op welke manier ze naar werk kunnen worden begeleid. Er wordt samengewerkt met uitzendbureaus, en ook met werkgevers in het Westland zijn contacten gelegd. Daarnaast wordt samen met het UWV een plan opgesteld om ervoor te zorgen dat alles op één centraal punt samenkomt.

Deel dit op social media