Terug naar nieuwsoverzicht

Haagse VVD wil Akte van Redemptie zichtbaar maken in het stadhuis

Volgend jaar bestaat de Akte van Redemptie 450 jaar. Dankzij dit document, ondertekend door Willem van Oranje in 1576, bleven het Haagse Bos, het Malieveld en de Koekamp behouden en bleven bouwplannen en houtkap eeuwenlang uit. De Haagse VVD vindt dat dit bijzondere jubileum niet ongemerkt voorbij mag gaan en heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college.

Raadslid Noud Dumoulin: “Het is doodzonde als dit belangrijke document voor de stad in een archief ligt te verstoffen, terwijl de impact ervan tot op de dag van vandaag zichtbaar en actueel is. Het 450-jarig bestaan is een uitgelezen moment om dit te vieren en de akte zichtbaar te maken voor alle Hagenaars.”

Eeuwenoud document met blijvende impact
De Akte van Redemptie werd in 1576 uitgevaardigd door Willem van Oranje. Hiermee werd vastgelegd dat het Haagse Bos niet mocht worden gekapt om de oorlogskas te vullen. Sindsdien heeft de akte talloze keren het groen in de stad beschermd, van de bouw van het Vredespaleis in 1906 tot plannen voor een Nationaal Historisch Museum in 2006.

VVD: maak de akte zichtbaar voor alle Hagenaars
De Haagse VVD stelt daarom voor om de akte vanaf 2026 een permanente plek te geven in het stadhuis, bijvoorbeeld in het Atrium. Ook wil de partij dat er aandacht komt voor het jubileum met passende festiviteiten in en rond het Haagse Bos. Dumoulin: “Het 450-jarig jubileum is een mijlpaal in de Haagse geschiedenis. Net als schilderijen en andere erfgoedstukken in het Atrium verdient de Akte van Redemptie een prominente plek. Het is een document dat de identiteit van onze stad blijvend heeft gevormd.”

Deel dit op social media