Haagse VVD in het nieuws:Haagse politiek steunt ambitieus plan om grachten te openen: ‘Jammer dat ze die ooit hebben gedempt’

Algemeen Dagblad, donderdag 20 februari 2020

door Ilah Rubi

Vandaag dienen meerdere partijen een motie in tijdens de begrotingsraad waarin zij de gemeente verzoeken om samen met het waterschap naar het plan van de wijkbewoners te kijken en snel met een uitgewerkt plan te komen.  Initiatiefneemster Ayse Yilmaz (VVD): ,,Dit is een prachtig plan waar mensen veel energie in hebben gestoken. Ik vind dat we hier echt iets mee moeten doen. Als je grachten zegt, denk je nu niet meteen aan Den Haag. Maar we hebben veel potentie op dat gebied. Wat dat betreft is het jammer dat ze die ooit hebben gedempt. Als we de grachten weer openen, kan iedereen daar weer van genieten. Hagenaren én toeristen.’’

Yilmaz erkent dat Den Haag krap bij kas zit, en dat het openen van de grachten waarschijnlijk miljoenen kost. ,,Maar ik vind niet dat we ons hierdoor tegen moeten laten houden. Ik geloof heel erg in: waar een wil is, is een weg. Er is in ieder geval brede steun in de raad om hier iets mee te doen’’, benadrukt ze.

Vaart
,,Misschien is er nog een Europees potje waar we een beroep op kunnen doen. En misschien is er bij de gemeente nog wat ruimte over om dit plan of een deel ervan mogelijk te maken, of in andere plannen in te passen.”

De betrokken partijen roepen wethouder Hilbert Bredemeijer (Buitenruimte) op om snel onderzoek te doen naar de mogelijkheden, zodat de raad kan kijken wat er haalbaar is. Yilmaz hoopt dat de raad hier na de zomer al mee aan de slag kan. ,,Ik wil hier wel graag vaart achter zetten. Anders zijn we dat momentum kwijt.’’

Voorzitter Jeroen Oosterwal van bewonersorganisatie Bewoners Rond het Plein, die betrokken is bij het plan om de grachten te openen, is erg blij met de brede steun van de raad. ,,Ik hoop dat ze er serieus werk van maken, maar ik verwacht dat wel.’’ Hij beseft dat het nog wel even duren voordat het plan kan worden uitgevoerd. ,,Maar je moet ergens beginnen.’’

Leefbaarheid
Het openen van de grachten is volgens Oosterwal niet alleen belangrijk voor de uitstraling van de stad, maar ook voor andere dingen. ,,Den Haag is een van de warmste steden van Nederland. In de zomer kan het zomaar acht graden warmer zijn dan elders in het land. Hoe meer water in de stad, hoe minder mensen last hebben van de hitte. De leefbaarheid neemt dus toe.’’

De grachten zijn ook belangrijk als waterberging. ,,Door de klimaatverandering komt er steeds meer regenwater naar beneden. Hoe meer grachten, hoe beter we dat kunnen opvangen en hoe minder kans op overstromingen.’’ Verder kan het waterschap de grachten gebruiken om gescheiden watersystemen te creëren. Het relatief schoon regenwater komt dan niet meer zoals nu in het riool terecht en hoeft daardoor minder te worden gezuiverd, legt Oosterwal uit.

De Haagse Stadspartij, die 15 jaar geleden al pleitte voor het openen van de grachten, is ook blij met de brede steun van coalitie- en oppositiepartijen. ,,Het zou een hele mooie herwaardering van de binnenstad kunnen opleveren die recht doet aan de historie van de stad’’, zegt raadslid Peter Bos.

De grachten werden destijds onder meer gedempt vanwege stankoverlast en ongedierte, weet hij. Maar dat is nu geen probleem meer omdat er een goed riool is. Geld is wel een ‘groot punt’, erkent de politicus. ,,Het zou fantastisch zijn als het kan, maar het is wel een luxeprobleem. De stad heeft het niet ruim en we hebben ook veel andere problemen om op te lossen, maar ik vind wel dat dit onze ambitie niet moet beletten.’’